Hitan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hitan Kelime Kökeni

Ar χitān ختان [#χtn msd.] sünnet töreni Ar χatana ختن sünnet etti (Aram #χtn חתנ düğün yapma, aileye damat olma Akad χatānu damat, evlilik yoluyla akraba )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χtn kökünden gelen χitān ختان z "sünnet töreni" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χatana ختن z "sünnet etti" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #χtn חתנ z "düğün yapma, aileye damat olma" kökü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice kök Akatça χatānu "damat, evlilik yoluyla akraba" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Hitan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hitan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.