Histerektomi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Histerektomi Kelime Kökeni

Fr hystérectomie rahmin cerrahi müdahale ile kesilmesi § EYun ʰystera ὑστερα rahim EYun ektémnō, ektom- εκτέμνω, εκτομ- kesip çıkarmak (EYun ek+ témnō, tom- τέμνω, τομ- kesmek )  histero+, tomo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hystérectomie "rahmin cerrahi müdahale ile kesilmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰystera ὑστερα z "rahim" ve Eski Yunanca ektémnō, ektom- εκτέμνω, εκτομ- z "kesip çıkarmak" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca fiil Eski Yunanca témnō, tom- τέμνω, τομ- z "kesmek" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için histero+, tomo+ maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.