Hipo+ - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hipo+ - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fr/İng hippo+ +at EYun ʰíppos ἱππος at << HAvr *ekwos a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

hipodermik "[Fr hypodérmique] deri altı (enjeksiyon)" [ c (1936) ]
hipotermi "[İng hypothermia] normalden düşük vücut sıcaklığı" [ m (1955) : Bu dondurma ameliyesinin hasta üzerine tatbikinden kısa bir müddet sonra "hipotermiya" nın yani "düşük sıcaklığın" emmareleri kendini göstermeye başlar. ]
hipoalerjenik "[İng hypoallergenic] az alerji doğuran" [ m (1996) : hipoalerjenik Biosensitive ile cildin hassasiyeti engelleniyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen hypo+ "alt, alçak, aşağı, eksik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰýpo ὑπο z "altta veya aşağıda olma, eksik ve az olma bildiren edat ve fiil öneki" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *supo "alt" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için sub+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince sub, Sanskritçe upa- (alt, alttan), İngilizce up, Almanca auf (aşağıdan yukarıya doğru).

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.