Hikmet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hikmet Kelime Kökeni

Ar ḥikma ͭ حكمة [#ḥkm mr.] bilgi, bilgelik Aram χekmā חכמא a.a. İbr χikmah חכמה a.a. İbr #χkm חכמ bilme, bilge olma  hüküm

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥkm kökünden gelen ḥikmat حكمة z "bilgi, bilgelik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen χekmā חכמא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen χikmah חכמה z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice #χkm חכמ z "bilme, bilge olma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hüküm maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hikmet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hikmet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça #ḥkm kökünün “bilme” anlamı Arapçaya Aramca veya İbranice yoluyla Kuzeybatı Sami dillerinden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Türeme, İbranice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.