Hegemonya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hegemonya Kelime Kökeni

Lat hegemonia hüküm sahibi olma, tahakküm EYun ʰēgemōn ἡγεμών önder, lider, komutan EYun ʰēgéomai ἡγέομαι öncü olmak, önderlik etmek << HAvr *sāgeyo- HAvr *sāg- aramak, iz sürmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ YSab (1929) : bütün dünyayı hegemonyaları, tahakkümleri ve iradeleri altında tutmak isterler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince hegemonia "hüküm sahibi olma, tahakküm" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰēgemōn ἡγεμών z "önder, lider, komutan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰēgéomai ἡγέομαι z "öncü olmak, önderlik etmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sāgeyo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sāg- "aramak, iz sürmek" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Klasik Latince, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.