Hazine - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hazine Kelime Kökeni

Ar χazīna ͭ خزينة [#χzn sf. f.] kıymetli eşya veya para konulan yer, depo, kasa, saklama yeri Ar χazna ͭ خزنة saklama, depolama

Tarihte En Eski Kaynak

kazna [ Codex Cumanicus (1300) : Ave teŋrinin kaznasi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χzn kökünden gelen χazīnat خزينة z "kıymetli eşya veya para konulan yer, depo, kasa, saklama yeri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χaznat خزنة z "saklama, depolama" sözcüğünün sıfat dişil (müennes, feminine) halidir.

Kelime Telaffuzu

Hazine kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hazine nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Akatça χazānu (kent yöneticisi) > χazzān (tapınak bakıcısı) biçimleri Sami kökünün nihai anlamının “bakma, gözkulak olmak” olduğunu düşündürür. Arapça sözcüğün anlamı Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ganz/ganzīnag (hazine, kasa) 'dan etkilenmiştir.

Etiketler: Arapça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.