Hatun - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hatun Kelime Kökeni

Sogd χwatēn [f.] a.a. << Sogd *χwatāw-ni Sogd χwatāw kral, hükümdar § Sogd χwa kendi Sogd tāw güç, güçlü Saka χattuna kraliçe

Tarihte En Eski Kaynak

χatun/ḳatun "kraliçe" [ Orhun Yazıtları (735) ]
"yasal eş, zevce" [ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Soğdca aynı anlama gelen χwatēn sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Soğdca yazılı örneği bulunmayan *χwatāw-ni sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca χwatāw "kral, hükümdar" sözcüğünden türetilmiştir. Soğdca sözcük Soğdca χwa "kendi" ve Soğdca tāw "güç, güçlü" sözcüklerinin bileşiğidir. Soğdca sözcük Hotan Saka dilinde χattuna "kraliçe" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Hatun kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hatun nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Soğdca χwatāw, MÖ 3. yy'da Baktria krallarının ünvanı olan Eski Yunanca autokrátōr sözcüğünün tam çevirisidir; +ni Sogdca dişil ekidir. Hun kraliçelerinin unvanı olan χatīka aynı İrani sözcüğün, +ika dişil ekiyle yapılmış bir varyantını temsil eder (Bailey 35). || Türkçe sözcük 13. yy'dan önce sadece “kraliçe” anlamında kullanılmıştır.

Etiketler: Eşkökenlilik, Soğdca, dişil, Ses evrimi, Soğdca, Türeme, Soğdca, Bileşik kelime, Soğdca, Soğdca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.