Harmandalı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Harmandalı Kelime Kökeni

χarbende eşekçi, kervancı Men, LO Fa χarbande خربنده a.a. § Fa χar خر eşek Fa bande بنده hizmetçi, uşak χarbendelü Anadolu'da bir aşiret veya cemaat adı  harpuşta, bende

Tarihte En Eski Kaynak

"Ege bölgesine özgü oyun havası" [ c (1938) : Harmandalı gene harmandalı olarak kalır. Ancak bu sesleri Türk musikisinin bir örneği, bir esası olarak saymak ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe χarbende "eşekçi, kervancı" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: Men, LO) Türkçe sözcük Farsça aynı anlama gelen χarbande خربنده z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Farsça χar خر z "eşek" ve Farsça bande بنده z "hizmetçi, uşak" sözcüklerinin bileşiğidir. Farsça sözcük Türkçe χarbendelü "Anadolu'da bir aşiret veya cemaat adı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için harpuşta, bende maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün yapısı muhtemelen χarmandalî < χarmandal olmalıdır. Ancak birçok yerel lehçede görülen /l/ sesinin kaynağı meçhuldür.

Etiketler: Türeme, her çeşit Türkçe, İlk kullanım, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Türeme, her çeşit Türkçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.