Harikulade - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Harikulade Kelime Kökeni

Ar χāriḳu'l-ˁāda ͭ خارق العادة "adet yırtan", olağan dışı, doğaüstü § Ar χāriḳ خارق [#χrḳ] yırtan (Ar χaraḳa خرق yırttı, yardı, delip dışarı çıktı ) Ar ˁāda ͭ عادة alışkanlık, rutin

Tarihte En Eski Kaynak

χāriḳ-i ˁāde [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χāriḳu'l-ˁādat خارق العادة z "'adet yırtan', olağan dışı, doğaüstü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χrḳ kökünden gelen χāriḳ خارق z "yırtan" (NOT: Bu sözcük Arapça χaraḳa خرق z "yırttı, yardı, delip dışarı çıktı" fiilinden türetilmiştir. ) ve Arapça ˁādat عادة z "alışkanlık, rutin" sözcüklerinin bileşiğidir.

Ek Açıklamalar

“Yazı” anlamı muhtemelen eski çivi yazısının şeklinden veya “sivri bir uçla kazıma” eyleminden ötürüdür. Aynı anlam evrimi Türkçe çiz-, Yeni Yunanca gráphō, Latince scribere (1. sivri bir uçla çizmek, 2. yazı yazmak) fiillerinde görülür. ● Ana-Samice #χrb (kılıç, kesici alet) sözcüğüyle ilişkili olduğu varsayılabilir. Karş. harp1.

Etiketler: Arapça, Bileşik kelime, Arapça, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.