Hariç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hariç Kelime Kökeni

Ar χāric خارج [#χrc fa.] dış, dışarı, dışarı çıkan  harç

Tarihte En Eski Kaynak

χāric [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : ol nerse kim hāric bolsa 'adeden takı ol yirni ukır kılsa oşol harāb kılmak turur ]
hariciye "[< umūr-ı χāriciyye] dış işleri" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χrc kökünden gelen χāric خارج z "dış, dışarı, dışarı çıkan" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için harç maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hariç kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hariç nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

“Yazı” anlamı muhtemelen eski çivi yazısının şeklinden veya “sivri bir uçla kazıma” eyleminden ötürüdür. Aynı anlam evrimi Türkçe çiz-, Yeni Yunanca gráphō, Latince scribere (1. sivri bir uçla çizmek, 2. yazı yazmak) fiillerinde görülür. ● Ana-Samice #χrb (kılıç, kesici alet) sözcüğüyle ilişkili olduğu varsayılabilir. Karş. harp1.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i fail kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.