Harem

Ar ḥaram حرم [#ḥrm msd.] 1. yasak, kutsal, dokunulmaz, 2. Mekke civarındaki kutsal alan Ar ḥirm/ḥirmān حرم/حرمان [msd.] yasaklama, dışlama, dokunulmaz kılma (İbr/Aram #χrm חרמ yasaklama, dinen yasak sayma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ḥaremge kirmiş ḥalge çıkdı, ḥalāl boldı muḥrim ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥrm kökünden gelen ḥaram حرم z "1. yasak, kutsal, dokunulmaz, 2. Mekke civarındaki kutsal alan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥirm veya ḥirmān حرم/حرمان z "yasaklama, dışlama, dokunulmaz kılma" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #χrm חרמ z "yasaklama, dinen yasak sayma" kökü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Türkçe kullanımda Arapça ḥarīm (dokunulmazlığı olan yer, evde kadınlara ayrılmış olan kısım, haremlik) ile birleşmiştir.

Kelime Telaffuzu

Harem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Harem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play