Hapis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hapis Kelime Kökeni

Ar ḥabs حبس [#ḥbs msd.] 1. tutsak etme, kapatma, 2. tutsaklık yeri Ar ḥabasa حبس kıstı, kısıtladı, kapattı, hapsetti (Aram #χbş חבש bağlama - özellikle sarık veya baş örtüsü, kuşak, at koşumu Akad abāşu bağlama )

Tarihte En Eski Kaynak

habs etmek [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : tapgan kişi ilinde habs étmesinden burun dakı sakıt bolur ]
habshane "mahbes" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥbs kökünden gelen ḥabs حبس z "1. tutsak etme, kapatma, 2. tutsaklık yeri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥabasa حبس z "kıstı, kısıtladı, kapattı, hapsetti" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #χbş חבש z "bağlama - özellikle sarık veya baş örtüsü, kuşak, at koşumu" kökü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice kök Akatça abāşu "bağlama" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Hapis kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hapis nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Akatça abşu (kuşak, kemer).

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.