Handikap - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Handikap Kelime Kökeni

İng handicap 1. çeşitli atlara şanslarını eşitlemek için farklı ağırlıklar yüklendiği at yarışı türü, 2. oyunda rakibe tanınan avantaj, 3. dezavantaj İng hand i' cap "el şapkada", eski bir oyun § İng hand el İng cap külah, şapka  kep

Tarihte En Eski Kaynak

"at yarışı terimi" [ c (1930) : ikinci koşu handikap koşusudur ]
"dezavantaj" [ c (1954) : Rusyanın tecavüz etmesi halinde (...) hür milletler için bir handikap olacaktır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce handicap "1. çeşitli atlara şanslarını eşitlemek için farklı ağırlıklar yüklendiği at yarışı türü, 2. oyunda rakibe tanınan avantaj, 3. dezavantaj" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce hand i' cap "'el şapkada', eski bir oyun" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce hand "el" ve İngilizce cap "külah, şapka" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kep maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Handikap kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, handikap nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı 1885 ile 1900 yılları arasında ABD'de doğmuştur.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.