Halojen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Halojen Kelime Kökeni

Fr halogène 1. kimyada klor ve benzeri elementler grubu, 2. bu gruptan gazları kullanan lamba Jakob Berzelius, İsv. kimyacı (1779-1848). § EYun ʰáls, halo- ἁλς, ἁλο- tuz (<< HAvr *sal-d- a.a. ) EYun genēs, genēt- γενης, γενητ- doğuran  salam, +jen1

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca halogène "1. kimyada klor ve benzeri elementler grubu, 2. bu gruptan gazları kullanan lamba" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Jakob Berzelius, İsv. kimyacı (1779-1848).) Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰáls, halo- ἁλς, ἁλο- z "tuz" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sal-d- biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca genēs, genēt- γενης, γενητ- z "doğuran" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için salam, +jen1 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kimyasal tuzların bileşiminde yer aldıkları için.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.