Halef

Ar χalaf خلف [#χlf sf.] birinin ardından gelen veya yerine geçen, ardıl Ar χalafa خلف 1. (birinin) yerine geçti, ardından geldi, 2. birinin ardından konuştu, topluluktan ayrı düştü Aram χālaf חָלַף 1. geçme, 2. yerine geçme, mübadele etme

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χlf kökünden gelen χalaf خلف z "birinin ardından gelen veya yerine geçen, ardıl" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χalafa خلف z "1. (birinin) yerine geçti, ardından geldi, 2. birinin ardından konuştu, topluluktan ayrı düştü" fiilinin sıfatıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice χālaf חָלַף z "1. geçme, 2. yerine geçme, mübadele etme" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Arapça χlf fiilinin anlam gelişmesi, "1. geçmek, 2. yerine geçmek, 3. ardından konuşmak, muhalefet etmek" şeklindedir. İbranicede aynı fiil "1. geçmek, 2. yerine geçmek, 3. mübadele etmek, alıp satmak" şeklinde evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Halef kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Halef nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça sıfat, Türeme, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Halef ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play