Hadis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hadis Kelime Kökeni

Ar ḥadīs̠ حديث [#ḥds̠ sf.] 1. olay, vaka, 2. Peygamber hakkında anlatılan anekdot Ar ḥadas̠a حدوث oldu, vuku buldu (İbr #χdş חדש yeni olma Aram #χdt חדת a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : rāstı ol bātıl turur Kur'en birle takı hadis birle ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥds̠ kökünden gelen ḥadīs̠ حديث z "1. olay, vaka, 2. Peygamber hakkında anlatılan anekdot" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥadas̠a حدوث z "oldu, vuku buldu" sözcüğünün sıfatıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice #χdş חדש z "yeni olma" kökü ile eş kökenlidir. İbranice kök Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #χdt חדת z kökü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Hadis kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hadis nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Hadım (iğdiş) ve hadim (hizmetçi) biçimlerinin yazım yönünden ayrılması yakın dönemin eseridir.

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.