Hacir

Ar ḥacr حجر [#ḥcr msd.] kısıtlama, tutuklama, kapatma, yasal kısıt Ar ḥacara حجر kısıtladı, yasakladı, köstek vurdu (Aram #χgr חגר tuttu, bağladı, ayağına köstek vurdu )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥcr kökünden gelen ḥacr حجر z "kısıtlama, tutuklama, kapatma, yasal kısıt" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥacara حجر z "kısıtladı, yasakladı, köstek vurdu" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #χgr חגר z "tuttu, bağladı, ayağına köstek vurdu" kökü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Arapça #ḥcc (başını traş etme, kafatasını delme) fiiliyle anlam bağı anlaşılamaz. Fiilin diğer anlamları (Mekkeye seyahat etme, münazarada delil getirme) derivatiftir.

Kelime Telaffuzu

Hacir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Hacir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play