Hünkâr - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hünkâr Kelime Kökeni

TTü χudavendgâr Osmanlı hükümdarlarına verilen bir sıfat Fa χudāvand-gār خداوندگار "hükümdar yapan", Sasani padişahlarının sıfatı § OFa χʷadāy hükümdar OFa avant taht, yüksek makam  hüda

Tarihte En Eski Kaynak

χunkār "padişahlık sıfatı" [ Aşıkpaşazade, Tarih (1502) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkiye Türkçesinde χudavendgâr "Osmanlı hükümdarlarına verilen bir sıfat" sözcüğünden türetilmiştir. Türkçe sözcük Farsça χudāvand-gār خداوندگار z "'hükümdar yapan', Sasani padişahlarının sıfatı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) χʷadāy "hükümdar" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) avant "taht, yüksek makam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hüda maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hünkâr kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hünkâr nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Farsça χunkār "kan dökücü" anlamına gelir. Türkçe sözcüğün 15. yy'dan itibaren deforme edilmesinin nedeni açık değildir.

Etiketler: Türeme, Türkiye Türkçesi, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Orta Farsça, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.