Hümanist - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hümanist Kelime Kökeni

Fr humaniste 1. antik Yunan ve Latin kültürüne vakıf kimse, 2. insancıl İt umanista a.a. Lodovicio Ariosto (1474-1533), İt. şair. Lat humanus insani Lat homo, homin- "toprağa ait", insan  humus1

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1940) : Hümanist denilen adam, yalnız eski Yunan ve Roma'dan ilham almakla kalmadı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca humaniste "1. antik Yunan ve Latin kültürüne vakıf kimse, 2. insancıl" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen umanista sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Lodovicio Ariosto (1474-1533), İt. şair.) Bu sözcük Latince humanus "insani" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince homo, homin- "'toprağa ait', insan" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için humus1 maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.