Hükümran - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hükümran Kelime Kökeni

Fa ḥukmrān حكمران hüküm süren, hükümdar § Ar ḥukm حكم egemenlik Fa rān ران süren (Fa rāndan, rān- راندن, ران götürmek, sürmek Fa raftan, rav- رفتن, رو gitmek )  hüküm, reva

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ḥukmrān حكمران z "hüküm süren, hükümdar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça ḥukm حكم z "egemenlik" ve Farsça rān ران z "süren" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça rāndan, rān- راندن, ران z "götürmek, sürmek" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Farsça raftan, rav- رفتن, رو z "gitmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için hüküm, reva maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hükümran kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hükümran nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça #ḥkm kökünün ifade ettiği anlam gruplarından “1. yargılama” muhtemelen Arapçada özgündür. “2. Güçlendirme, tahkim etme” aynı anlamın özel bir uzantısı olarak kabul edilebilir. “3. bilme, bilge olma” türevleri Aramiceden alıntıdır. Bkz. hekim.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Arapça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.