Guru - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Guru Kelime Kökeni

İng guru Hindu dervişi, manevi danışman Sans gurú गुरु 1. ağır, 2. değerli, muhterem, 3. hoca, öğretmen, mürşit << HAvr *gʷrə-u- HAvr *gʷerə-2 ağır  baro+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce guru "Hindu dervişi, manevi danışman" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Sanskritçe gurú गुरु z "1. ağır, 2. değerli, muhterem, 3. hoca, öğretmen, mürşit" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷrə-u- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷerə-2 "ağır" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baro+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce gold (altın).

Etiketler: İngilizce, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.