Gudubet

Ar *ġaḍūba ͭ غضوبة [#ġḍb f.] sürekli veya aşırı öfkelenen kadın Ar ġaḍūb غضوب [#ġḍb im.] sürekli veya aşırı öfkelenen Ar ġaḍiba غضب öfkelendi, gazap gösterdi  gazap

Tarihte En Eski Kaynak

"yüzüne bakılmayacak kadar sevimsiz ve çirkin (kadın)" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1920) : içimizde hamile varsa bu gudubet hayvana bakmasın sakın ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ġḍb kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *ġaḍūbat غضوبة z "sürekli veya aşırı öfkelenen kadın" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġḍb kökünden gelen ġaḍūb غضوب z "sürekli veya aşırı öfkelenen" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Arapça ġaḍiba غضب z "öfkelendi, gazap gösterdi" fiilinin ismi mübalağasıdır. Daha fazla bilgi için gazap maddesine bakınız.

Ek Bilgi

20. yy ikinci yarısından önce tesbit edilemeyen bu kelimenin Arapçadan alınış biçimi açıklanmaya muhtaçtır.

Kelime Telaffuzu

Gudubet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Gudubet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, dişil, Türeme, Arapça ism-i mübalağa kategori veya etiketlerine bağlıdır. Gudubet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play