Grog - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Grog Kelime Kökeni

İng grog brendi ve limonatadan yapılan sıcak içki İng Old Grog 1740'ta bu içkiyi İngiliz donanmasında tayın olarak verdiren Amiral Vernon'un lakabı İng grogram bir tür kaba kumaş, bu kumaştan yapılan pelerin Fr gros grain kaba dokuma  gros, gren

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce grog "brendi ve limonatadan yapılan sıcak içki" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce Old Grog "1740'ta bu içkiyi İngiliz donanmasında tayın olarak verdiren Amiral Vernon'un lakabı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce grogram "bir tür kaba kumaş, bu kumaştan yapılan pelerin" sözcüğünden türetilmiştir. İngilizce sözcük Fransızca gros grain "kaba dokuma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için gros, gren maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce grip, Almanca greifen (tutmak, kapmak),

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Türeme, İngilizce, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.