Geriyatri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Geriyatri Kelime Kökeni

Fr gériatrie yaşlı hastalıkları uzmanlığı İng geriatry a.a. 1909 I. L. Nascher, Avusturya kökenli Amer. tabip (1863-1944). § EYun gérōn γέρων ihtiyar (<< HAvr *gerə-1 a.a. ) EYun iatrós ιατρός tabip  +iyatri

Tarihte En Eski Kaynak

jeriatri [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gériatrie "yaşlı hastalıkları uzmanlığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen geriatry sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1909 I. L. Nascher, Avusturya kökenli Amer. tabip (1863-1944). ) Bu sözcük Eski Yunanca gérōn γέρων z "ihtiyar" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gerə-1 biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca iatrós ιατρός z "tabip" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +iyatri maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Sanskritçe kardama कर्दम (1. ıslak yer, balçık, 2. çeşitli bitkilerin adı), kardamī (bir bitki).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.