General - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

General Kelime Kökeni

Fr générale [f.] Fr capitaine général genel kumandan Fr général genel << Lat generalis soya ait, genel Lat genus, gener- soy, ırk +alis  jenerasyon

Tarihte En Eski Kaynak

ceneral "Venedik donanma komutanının ünvanı" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1600 yılından önce) ]
ceneral "Avrupa ordularında bir rütbe" [ Sultan ve Kamuoyu: Osmanlı Modernleşme Sürecinde.. (1840) ]
general "Türk ordusunda bir rütbe" [ Resmi Gazete (1934) ]
tümgeneral "tümen komutanı" [ Resmi Gazete (1934) ]
orgeneral "ordu komutanı" [ Resmi Gazete (1934) ]
korgeneral "kolordu komutanı" [ Resmi Gazete (1934) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca générale sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca capitaine général "genel kumandan" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Fransızca général "genel" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince generalis "soya ait, genel" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince genus, gener- "soy, ırk" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jenerasyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

General sözcüğü ve bileşikleri Türk ordusunda 26/11/1934 tarihli kanunla kullanıma girmiştir. Telaffuzu Almancaya uygun olarak düzeltilmiştir. || Korgeneral biçimi kuşkusuz Fransızca général de corps d'armée (aynı anlamda) deyiminden uyarlanmış, fakat kolordu kısaltması (k.or.) olarak değerlendirilmiştir.

Etiketler: Fransızca, dişil, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.