Gece - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gece Kelime Kökeni

ETü kéç- geri kalmak, gecikmek +A ● Kaş ETü geri, arka, sonraki +?  geç

Tarihte En Eski Kaynak

kéçe "gece, geç vakit, dün" [ Irk Bitig (900 yılından önce) : yarın kéçe altun örgin üzä olurupan [gündüz gece altın taht üzerine oturarak] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Türkçe kéç- "geri kalmak, gecikmek" fiilinden +A sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe "geri, arka, sonraki" sözcüğünden +? sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için geç maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

"Söylemek" anlamında ayt-/eyt- fiili Türkiye Türkçesinde yakın döneme dek yoğun olarak kullanılmış ancak yazı dilinden düşmüştür. Dil Devrimi döneminde türetilen eytişim sözcüğü, Yeni Yunanca dialektikē (karşılıklı söyleşme, karşıt akıl-yürütme) teriminin literal çevirisidir.

Etiketler: Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, İlk kullanım, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.