Garnizon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Garnizon Kelime Kökeni

Fr garnison savunma amaçlı olarak bir kente veya kaleye yerleştirilen askeri birlik Fr garnir tahkim etmek, korumaya almak Ger *warnjan kendini korumak, savunmak Ger *waran gözetmek, korumak  gar1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca garnison "savunma amaçlı olarak bir kente veya kaleye yerleştirilen askeri birlik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca garnir "tahkim etmek, korumaya almak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *warnjan "kendini korumak, savunmak" fiilinden alıntıdır. Germence fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *waran "gözetmek, korumak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gar1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce warn (uyarmak) fiili, köken itibariyle warn thee! veya be warned! (kendini koru) uyarı cümlesinden kaynaklanır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Germence, Türeme, Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.