Garaj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Garaj Kelime Kökeni

Fr garage 1. tekne veya diğer taşıt aracını kapalı yerde muhafaza etme, 2. bu amaçla kullanılan kapalı yer Fr garer/guarer korumak, muhafaza etmek +age  gar1

Tarihte En Eski Kaynak

[ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1920) : Garaj ve tamirhane Tatavla 81-89 nümeroda ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca garage "1. tekne veya diğer taşıt aracını kapalı yerde muhafaza etme, 2. bu amaçla kullanılan kapalı yer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca garer veya guarer "korumak, muhafaza etmek" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gar1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Almanca wahren (gözetmek, korumak), wehr (savunma), İngilizce aware, wary (uyanık, nöbette). Aynı fiilin varyantı olan Germence *wardōn (gözetmek, beklemek) kökünden Almanca warten (beklemek), Fransızca garde, İngilizce guard/ward (nöbetçi), Fransızca regarde (bakmak). Germence /w/ > Fransızca /gu/ evrimi standarttır. *

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.