Galaksi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Galaksi Kelime Kökeni

Fr galaxie, galact- Samanyolu, samanyoluna benzer diğer yıldız kümesi EYun galaksías γαλαξίας "süt yolu", a.a. EYun gála, galakt- γάλα, γαλακτ- süt << HAvr *glak-t- süt  lakto+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1949) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca galaxie, galact- "Samanyolu, samanyoluna benzer diğer yıldız kümesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca galaksías γαλαξίας z "'süt yolu', Samanyolu, samanyoluna benzer diğer yıldız kümesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca gála, galakt- γάλα, γαλακτ- z "süt" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *glak-t- "süt" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lakto+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince sözcük için E-M 439.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.