Gabardin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gabardin Kelime Kökeni

Fr gabardine bir tür yünlü kumaş << EFr gauvardine/gallevardine eskiden hac yolcularının giydiği bir tür bol pelerin EAlm wallevart [mod. wallfahrt] hac yolculuğu § EAlm wallan gezmek, dolanmak EAlm vart gidiş, yolculuk

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gabardine "bir tür yünlü kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca gauvardine veya gallevardine "eskiden hac yolcularının giydiği bir tür bol pelerin" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yüksek Almanca wallevart "hac yolculuğu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yüksek Almanca wallan "gezmek, dolanmak" ve Eski Yüksek Almanca vart "gidiş, yolculuk" sözcüklerinin bileşiğidir.

Kelime Telaffuzu

Gabardin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, gabardin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İtalyanca deyimin kaynağı belirsizdir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Eski Fransızca, Türeme, Eski Yüksek Almanca, Bileşik kelime, Eski Yüksek Almanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.