Gümrük - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gümrük Kelime Kökeni

OYun kommérki(on) κομμέρκιον ticaret, Bizans'ta ticareti denetlemekle görevli memur, ticaretten alınan vergi Lat commercium ticaret Lat commercari ticaret yapmak Lat con+ mercari alışveriş etmek  market

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Yunanca kommérki(on) κομμέρκιον z "ticaret, Bizans'ta ticareti denetlemekle görevli memur, ticaretten alınan vergi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince commercium "ticaret" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince commercari "ticaret yapmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince mercari "alışveriş etmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için market maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün nihai kökeni bir Akdeniz veya Sami dilinde "su kabağı, susak" olmalıdır. Karş. Latince cucurbita (su kabağı, susak) ve Latince ucumis/cucumeris (hıyar). Latince sözcükler bilinmeyen bir dilden alıntıdır.

Etiketler: Orta Yunanca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.