Güman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Güman Kelime Kökeni

Fa gumān كمان‎‎‎‎ olumsuz şüphe, zan Ave vi-manah- karşı-düşünce Ave mana- düşünmek  düşman

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]
[ F (1451) : Halife bu sözi işidecek gümana düşdi, 'şayed rast eydür ola günaha girem' dedi. [kuşkuya düştü, sayet doğru söylüyorsa günaha girerim dedi] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça gumān كمان‎‎‎‎ z "olumsuz şüphe, zan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde vi-manah- "karşı-düşünce" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde mana- "düşünmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düşman maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Güman kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, güman nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1369. /v-/ > /gu-/ evrimi Farsçada standarttır. Karş. güman, günah, güzide, küstah. /rd/ > /l/ evrimi için karş. dil2, salname. || vıl (gül) orijinal önsesi korur. Kürtçe (Kurmanci) gul Farsçadan alıntıdır. Arapça ward ورد, Ermenice vard վարդ (gül) Eski ve Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.