Furkan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Furkan Kelime Kökeni

Ar furḳān فرقان [#frḳ msd.] ayırma?, doğruyu yanlıştan ayırma? Aram purḳanā פרקןא [#prḳ msd.] selamet, kurtuluş, bir borçtan veya kölelikten kurtulma Aram #prḳ ayrılma, kurtulma  fark

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça frḳ kökünden gelen furḳān فرقان z "ayırma?, doğruyu yanlıştan ayırma?" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice prḳ kökünden gelen purḳanā פרקןא z "selamet, kurtuluş, bir borçtan veya kölelikten kurtulma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #prḳ "ayrılma, kurtulma" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için fark maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Furkan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, furkan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Kuran'da kullanılan sözcüğün anlamı muğlaktır ve Arap tefsircileri tarafından çok çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 23 ve Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 225-229 sözcüğü ayrıntılı olarak tartışır. || Ermenice p'urk փուրկ ve prgil փրկիլ (selamet, dini anlamda kurtuluş) ve p'rgiç փրկիչ (kurtarıcı, İsa) sözcükleri Süryaniceden alınmıştır. Eski Habeşçe (Ge'ez) fərḳān (kurtuluş, selamet), Habeşçe kilise terminolojisinin büyük kısmı gibi Süryanice kökenlidir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Aramice ve Süryanice, Arapça masdar, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.