Frame

İng frame 1. yapı, strüktür, 2. çerçeve Eİng framian ilerletmek, inşa etmek, realize etmek Eİng fram ileri Ger *fram a.a. HAvr *pro- a.a.  per+<sup

Tarihte En Eski Kaynak

"videoda bir görüntü karesi" [ m (1983) ]
"bilgisayarda bir tür pencere" [ m (1998) : frame göstermede yaşadığı zorluklar yüzünden ]
mainframe "(esk.) büyük boy bilgisayar" [ m (1985) : mainframe ve personal bilgisayarları ile ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce frame "1. yapı, strüktür, 2. çerçeve" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce framian "ilerletmek, inşa etmek, realize etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski İngilizce fram "ileri" sözcüğünden türetilmiştir. Eski İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *fram sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pro- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için per+<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Türkçe sözcük 1960"larda itibaren "halk müziği ve dansı" anlamıyla sınırlanmıştır. Folklorcu sözcüğü 1930"larda "halk geleneklerini inceleyen kişi" anlamındayken 1960"larda "halk dansları oynayan" demektir.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, Eski İngilizce , Germence , Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play