Fonksiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fonksiyon Kelime Kökeni

Fr fonction 1. işlev, 2. matematikte fonksiyon Bu anlamda 1692 Leibnitz, Alm. filozof. Lat functio Lat fungi, funct- (bir şeyle) meşgul olmak, icra etmek, yapmak +tion << HAvr *bhu(n)g- HAvr *bheug-2 isteyerek yapmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ziya Gökalp (1930 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fonction "1. işlev, 2. matematikte fonksiyon" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Bu anlamda 1692 Leibnitz, Alm. filozof.) Fransızca sözcük Latince functio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince fungi, funct- "(bir şeyle) meşgul olmak, icra etmek, yapmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhu(n)g- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheug-2 "isteyerek yapmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latince fiil kullanımda geniş anlam yelpazesi kazanmıştır. Karş. Latince confundere/confusio (darmadağın etmek), diffundere/diffusio (saçmak, yaymak), refundere/refusio (kaptaki sıvıyı geri dökmek, mec. reddetmek). ● Aynı HAvr kökten Eski Yunanca χéō (sıvı dökmek), χýma (sıvı), χoanē (dökme aygıtı), Germence *gausjan (aynı anlamda) > İngilizce gush (bolca dökmek).

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.