Floresan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Floresan Kelime Kökeni

Fr/İng fluorescent gaz ışıması ilkesine göre çalışan elektrik ampulü 1934 General Electric Co. İng fluorescence fluor gazı gibi elektrik akımı verildiğinde ışıma özelliği 1852 George Gabriel Stokes, İng. fizikçi. YLat fluor bir element  flor

Tarihte En Eski Kaynak

ziya-ı fluorî [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]
flüoresan [ c (1948) : Flüoresan aksamı, lambaları, lamba tutucusu (...) derhal teslim ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce fluorescent "gaz ışıması ilkesine göre çalışan elektrik ampulü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1934 General Electric Co.) Fransızca sözcük İngilizce fluorescence "fluor gazı gibi elektrik akımı verildiğinde ışıma özelliği" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1852 George Gabriel Stokes, İng. fizikçi.) Bu sözcük Yeni Latince fluor "bir element" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için flor maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Floresan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, floresan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Kuzey Fransa'nın Norman lehçesinden alınan sözcük 19. yy ortalarında Fransızca genel dolaşıma girmiştir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, İlk kullanım, Türeme, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Yeni Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.