Fizibilite - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fizibilite Kelime Kökeni

İng feasibility yapılabilirlik İng feasible yapılabilir Fr faisible [esk.] a.a. Fr faire yapmak << Lat facere, fact- a.a.  faktör

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1965) : Devlet Su İşleri, Baraj ve Santral inşaatının; Etibank, hava hatları ve trafo hatları inşaatını ve elektrik işleri etüd idaresi de fizibilite raporları ile kat'i projeleri yapacaktır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce feasibility "yapılabilirlik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce feasible "yapılabilir" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca faisible "[esk.] yapılabilir" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca faire "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen facere, fact- fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce ford (geçit, körfez), Latince portus (liman).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.