Filotila

İt flottiglia gemi grubu, filo İt/İsp flota a.a. Nor floti a.a. << Ger *flot- suda yüzmek << HAvr *pleud- a.a. HAvr *pleu- akmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1917) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca flottiglia "gemi grubu, filo" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca ve İspanyolca aynı anlama gelen flota sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) aynı anlama gelen floti sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *flot- "suda yüzmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pleud- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pleu- "akmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten İngilizce flint/flintstone (çakmaktaşı).

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Türeme, İtalyanca ve İspanyolca , Aynı anlamda, Nors dili, Ses evrimi, Germence , Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Filotila ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play