Filateli

Fr philatélie pul koleksiyonculuğu 1864 Georges Herpin, Fr. pul koleksiyoncusu. § EYun philéō φιλέω sevmek EYun átelos άτελος vergisiz, harçtan muaf olan (EYun an+ télos τέλος harç, vergi << HAvr *telə- kaldırmak, tartmak )  filo+, tolerans

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca philatélie "pul koleksiyonculuğu" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1864 Georges Herpin, Fr. pul koleksiyoncusu.) Fransızca sözcük Eski Yunanca philéō φιλέω z "sevmek" ve Eski Yunanca átelos άτελος z "vergisiz, harçtan muaf olan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca télos τέλος z "harç, vergi" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *telə- "kaldırmak, tartmak" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için filo+, tolerans maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Posta pulu, posta harcının önceden ödenmiş olduğunu gösterdiği için.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelimenin devamı, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play