Filateli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filateli Kelime Kökeni

Fr philatélie pul koleksiyonculuğu 1864 Georges Herpin, Fr. pul koleksiyoncusu. § EYun philéō φιλέω sevmek EYun átelos άτελος vergisiz, harçtan muaf olan (EYun an+ télos τέλος harç, vergi << HAvr *telə- kaldırmak, tartmak )  filo+, tolerans

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca philatélie "pul koleksiyonculuğu" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1864 Georges Herpin, Fr. pul koleksiyoncusu.) Fransızca sözcük Eski Yunanca philéō φιλέω z "sevmek" ve Eski Yunanca átelos άτελος z "vergisiz, harçtan muaf olan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca télos τέλος z "harç, vergi" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *telə- "kaldırmak, tartmak" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için filo+, tolerans maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Posta pulu, posta harcının önceden ödenmiş olduğunu gösterdiği için.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.