Feromon

İng pheromone bir hayvan tarafından salındığında başka bir hayvanda spesifik bir tepki doğuran hormon 1959 Peter Karlson ve Martin Lüscher, Amer. biyologlar. § EYun pherō φέρω iletmek, taşımak İng hormone  anafor

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1986) : insan vücudundaki yağ bezlerinin salgıladığı "sebum" maddesinin feromon (cinsel koku) olduğunu düşündüren(...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce pheromone "bir hayvan tarafından salındığında başka bir hayvanda spesifik bir tepki doğuran hormon" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1959 Peter Karlson ve Martin Lüscher, Amer. biyologlar.) İngilizce sözcük Eski Yunanca pherō φέρω z "iletmek, taşımak" ve İngilizce hormone sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için anafor maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı Sami kökünden Arapça #frş فرش (yaymak, açmak).

Etiketler: Alıntı, İngilizce , İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Feromon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play