Feribot

İng ferryboat feribot § İng ferry geçirme, taşıma (Ger *fārjan geçirmek, taşımak << HAvr *poreyo- geçirmek HAvr *per-2 geçmek ) İng boat gemi  portal, bot<sup

Tarihte En Eski Kaynak

"tren vapuru" [ c (1930) : Karaköy köprüsünün kaldırılması ve nakliyatın feribotlarla yapılması fikrini ileri sürmektedirler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ferryboat "feribot" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce ferry "geçirme, taşıma" (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *fārjan "geçirmek, taşımak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *poreyo- "geçirmek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-2 "geçmek" kökünden türetilmiştir. ) ve İngilizce boat "gemi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için portal, bot<sup maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı Germanik kökten Almanca fahren (gitmek, bir taşıtla geçmek), Fähre (gemi); İngilizce are (geçmek, gitmek, geçiş)

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Bileşik kelime, Türeme, Germence , Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Feribot ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play