Ferace

Ar farūc/furūca(t) فروج [#frc] kaftan, cübbe OYun foresiá φορεσιά kıyafet, özellikle resmi ve törensel giysi, urba, kaftan EYun phoréō φορέω taşımak, giymek

Tarihte En Eski Kaynak

"ulema sınıfına mahsus Arap usulü bol kaftan" [ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]
ferrace "kadınların giydiği bir tür üst giysi, manto" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça frc kökünden gelen farūc veya furūca(t) فروج z "kaftan, cübbe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Yunanca foresiá φορεσιά z "kıyafet, özellikle resmi ve törensel giysi, urba, kaftan" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca phoréō φορέω z "taşımak, giymek" fiilinden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Arapça sözcüğün Yunancadan alındığı muhakkak olmakla beraber final /c/ sesinin kaynağı açık değildir. Modern Yunancada foresiá "folklorik kıyafet" anlamında kullanılır.

Kelime Telaffuzu

Ferace kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Ferace nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Eşkökenlilik, Orta Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ferace ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play