Ferace - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ferace Kelime Kökeni

Ar farūc/furūca(t) فروج [#frc] kaftan, cübbe OYun foresiá φορεσιά kıyafet, özellikle resmi ve törensel giysi, urba, kaftan EYun phoréō φορέω taşımak, giymek

Tarihte En Eski Kaynak

"ulema sınıfına mahsus Arap usulü bol kaftan" [ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]
ferrace "kadınların giydiği bir tür üst giysi, manto" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça frc kökünden gelen farūc veya furūca(t) فروج z "kaftan, cübbe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Yunanca foresiá φορεσιά z "kıyafet, özellikle resmi ve törensel giysi, urba, kaftan" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca phoréō φορέω z "taşımak, giymek" fiilinden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ferace kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ferace nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün Yunancadan alındığı muhakkak olmakla beraber final /c/ sesinin kaynağı açık değildir. Modern Yunancada foresiá "folklorik kıyafet" anlamında kullanılır.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Orta Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.