Felsefe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Felsefe Kelime Kökeni

Ar falsafa ͭ/filsafa ͭ فلسفة [#flsf msd.] a.a. EYun philosophía φιλοσοφία "bilgelik-sevgisi", felsefe EYun philósophos φιλόσοφος "bilgelik-seven", filozof  filozof

Tarihte En Eski Kaynak

felsefī "felsefeci" [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : imam bir kez hammamdayıdı. Bir kişiyi gördi fotasuz oturmuş. Birinceler eyitdi "felsefīdür". Birinceler eyitdi "dehrīdür". ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça flsf kökünden gelen aynı anlama gelen falsafat veya filsafat فلسفة z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca philosophía φιλοσοφία z "'bilgelik-sevgisi', felsefe" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca philósophos φιλόσοφος z "'bilgelik-seven', filozof" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için filozof maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Felsefe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, felsefe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Feleğin çarkı deyimi ilgi çekicidir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.