Felç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Felç Kelime Kökeni

Ar fālic فالج [#flc msd.] 1. yarım baş ağrısı, migren, 2. gövdenin bir yanını etkileyen inme, hemipleji Aram pāləgā פלגא yarım, yarım baş ağrısı Aram #plg פלג yarma, ikiye bölme

Tarihte En Eski Kaynak

fālic [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
fālic/felc [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça flc kökünden gelen fālic فالج z "1. yarım baş ağrısı, migren, 2. gövdenin bir yanını etkileyen inme, hemipleji" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice pāləgā פלגא z "yarım, yarım baş ağrısı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #plg פלג z "yarma, ikiye bölme" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Felç kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, felç nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Süryanice tıp terimi Eski Yunanca ʰēmikranía (yarım baş ağrısı, migren) karşılığı kullanılmıştır. Muarrab 114, Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 263.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.