Federasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Federasyon Kelime Kökeni

Fr fédération özerk bölgelerin birleşmesiyle oluşan devlet Lat foederatio ittifak, birleşme Lat foedus, foeder- ittifak, sözleşme, ant +tion << HAvr *bhoidhes- HAvr *bheidh- güvenmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Sahak Paşa Abro, Avrupa'da Meşhûr Ministroların Tercüme-i Hâlleri (1855) ]
futbol federasyonu [ c (1930) : bu müsabakalarda oynayacak milli takımını teşkil etmek üzere Yunan futbol federasyonu (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fédération "özerk bölgelerin birleşmesiyle oluşan devlet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince foederatio "ittifak, birleşme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince foedus, foeder- "ittifak, sözleşme, ant" sözcüğünden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhoidhes- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheidh- "güvenmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Endülüs müslümanlarınca geliştirilen fayans tekniği 15. yy'da Faenza'daki atölyeler tarafından benimsenmişti.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.