Faks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Faks Kelime Kökeni

İng fax [abb.] İng facsimile elektronik görüntü gönderme cihazı § Lat fac yap (Lat facere, fact- yapmak ) Lat similis benzer, tıpkı  faktör, simülasyon

Tarihte En Eski Kaynak

faksimile "tıpkıbasım" [ m (1951) : Kitabı Bahriye büyük bir itinayla ve faksimile olarak Devlet Matbaasında basılmıştır ]
faksimile cihazı [ m (1982) : Xerox faksimile cihazlarının siparişine başladık ]
fax [ m (1977) : teleks, telefoto ve fax gibi elektronik cihazları işletebilen ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce fax sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce facsimile "elektronik görüntü gönderme cihazı" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Latince fac "yap" (NOT: Latince sözcük Latince facere, fact- "yapmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Latince similis "benzer, tıpkı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için faktör, simülasyon maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkiye'ye ithaline 1982'de izin verildi.

Etiketler: İngilizce, kısaltma, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.