Fağfur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fağfur Kelime Kökeni

Ar faġfūr فغفور Çin hükümdarı, Çin ülkesi OFa baġpuhr tanrının oğlu Sans bhágaputra भगपुत्र tanrının oğlu, Çin hükümdarlarının sıfatı § Sans bhága 1. baht, bereket, 2. bey, hükümdar, tanrı Sans putrá oğul  bahş

Tarihte En Eski Kaynak

fağfur "Çin hükümdarı" [ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : kanı iskender kanı fagfūr şāh ]
fağfurî "Çin porseleni" [ ÖM (1437) : götürür elde fağfūrī çanağı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça faġfūr فغفور z "Çin hükümdarı, Çin ülkesi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) baġpuhr "tanrının oğlu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe bhágaputra भगपुत्र z "tanrının oğlu, Çin hükümdarlarının sıfatı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Sanskritçe bhága "1. baht, bereket, 2. bey, hükümdar, tanrı" ve Sanskritçe putrá "oğul" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bahş maddesine bakınız.

Etiketler: Arapça, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Bileşik kelime, Sanskritçe, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.