Fırın - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fırın Kelime Kökeni

Ar furn فرن ekmek veya yemek pişirilen fırın (OYun fúrnos φούρνος a.a. ) Lat furnus a.a. << HAvr *gʷhorno- HAvr *gʷher- (ateş veya közle) ısıtmak  termo+

Tarihte En Eski Kaynak

furūn [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça furn فرن z "ekmek veya yemek pişirilen fırın" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen fúrnos φούρνος z sözcüğünden alıntıdır. ) Bu sözcük Latince aynı anlama gelen furnus sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷhorno- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷher- "(ateş veya közle) ısıtmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için termo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca four, fournaise, İngilizce furnace (fırın) biçimleri Latinceden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Orta Yunanca, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.